Sprawdź!

Sklep

Blog

Kącik zdrowia

Ból, pieczenie, niestrawność, zgaga, uczucie ciężkości – wiele osób skarży się na nieprzyjemne objawy brzuszne po wypiciu kawy, szczególnie czarnej i bez dodatków. Z czego wynikają podrażniające właściwości kawy? Jakie są sposoby na radzenie sobie z tym problemem?

Najnowsze badania pokazują, że aż 60% społeczeństwa zmaga się z problemem nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. Mają one wiele przyczyn – stres, szybkie tempo życia, zła dieta, picie zbyt małej ilości płynów oraz spożywanie produktów, które mogą podrażniać delikatną ścianę żołądka i jelit. Najczęściej wymienianym produktem w tej grupie jest kawa, szczególnie, gdy spożywa się ją w postaci czarnego naparu bez dodatków. Szacuje się, że aż co piąty Polak rezygnuje z picia kawy właśnie ze względu na jej drażniące właściwości. Z czego one wynikają i czy da się ich uniknąć?

3 skuteczne sposoby, aby uniknąć podrażnienia żołądka po wypiciu kawy kawa_na_pusty_zoladek12
Skąd się biorą drażniące właściwości kawy?
Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że za przykre objawy brzuszne po wypiciu kawy odpowiedzialna jest zawarta w niej kofeina. Jednak najnowsze badania pokazują, że winne temu są woski – substancje tłuszczowe pokrywające zielone ziarna kawy. Są trudne do strawienia w układzie pokarmowym, przez co podrażniają delikatną ścianę żołądka i jelit. Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na negatywne działanie kawy na organizm ma jej niskie (kwaśne) pH. Osoby zmagające się z nadkwaśnością, zgagą i chorobą wrzodową szczególnie boleśnie odczuwają skutki działania niskiego odczynu czarnej kawy.

Jak skutecznie radzić sobie z podrażnieniem żołądka przez kawę?
Istnieją sposoby na złagodzenie negatywnego wpływu kawy na żołądek, a nawet na całkowite wyeliminowanie przykrych objawów. Pokazujemy także rozwiązanie, dzięki któremu nawet osoby cierpiące na zgagę, chorobę wrzodową i inne dolegliwości brzuszne mogą pić kawę w postaci czarnego naparu.

3 skuteczne sposoby, aby uniknąć podrażnienia żołądka po wypiciu kawy kawa
Po pierwsze – nie pij kawy na „pusty” żołądek
Picie kawy na czczo to jeden z głównych powodów przykrych dolegliwości. Picie kawy na „pusty” żołądek bardziej podrażnia ścianę żołądka niż gdy wypijemy ją po posiłku. Dlatego warto przyjąć zasadę, że kawę należy pić zawsze po posiłku, a nie przed. Dzięki temu przykre objawy będą mniej odczuwalne.

3 skuteczne sposoby, aby uniknąć podrażnienia żołądka po wypiciu kawy follow_png

Po drugie – dodawaj mleko
Produkty mleczne (mleko, śmietanka, bita śmietana) dodane do kawy neutralizują jej niskie pH. Dzięki temu kawa mniej podrażnia żołądek. Trzeba jednak pamiętać, że kawa z mlekiem ma o wiele słabsze właściwości pobudzające niż ta pita bez dodatków. Dodanie mleka łagodzi objawy, jednak nie rozwiązuje całkowicie problemu.
Po trzecie – pij odwoskowaną kawę
Ten sposób pozwala na całkowite wyeliminowanie dolegliwości brzusznych i może być stosowany nawet przez osoby z dolegliwościami przewodu pokarmowego. W aptekach (szczególnie w Internecie) dostępna jest kawa, która została poddana procesowi odwoskowania ziaren, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich innych właściwości bez zmian. To Gentile Stomach Friendly włoskiej firmy Bristot, która jest przyjazna dla żołądka. Co więcej – Gentile jest bezpieczna i jej wypicie nawet w postaci czarnego naparu nie wywołuje nieprzyjemnych dolegliwości w postaci zgagi, bólu i pieczenia żołądka. To wysokiej jakości naturalna kawa (70% Arabiki i 30% Robusty), łagodnej w smaku i jednocześnie pobudzającej dzięki wysokiej zawartości naturalnej kofeiny.

fot. by torbakhopper, creative commons licence

5 komentarzy so far.

 1. Janek napisał(a):

  Od pewnego czasu przerzuciłem się z ręcznego sposobu parzenia kawy na ekspres ciśnieniowy (http://www.krups.com.pl/). To, że pije zupełnie inny napój nie trzeba nawet pisać. Najważniejsze jest to, że zupełnie inaczej się po nim czuje. Ciężko mi opisać to doznanie, ale z pewnością jestem pozytywnie zaskoczony doznaniami!

 2. Hugo napisał(a):

  Polecam tylko kawę ziarnistą.
  Teraz zmieniałam na Kawę Fogo,jest smaczna 🙂
  Zamawiam ją online.

 3. Andrzej napisał(a):

  Nie ma czegoś takiego jak niski odczyn. Odczyn może być tylko kwaśny, zasadowy lub obojętny. Niskie lub wysokie może być pH lub kwasowość czy zasadowość.

 4. Anta napisał(a):

  Chciałam skorzystać z linku w artykule do Gentile Stomach Friendly ale nie otwiera się ;( znalazłam tą kawę w jednej z aptek internetowych i-Apteka cena 29 zł! ale faktycznie jest pyszna i niepodrażniająca a właściwie to zachowuje wszystkie walory smakowe i nie powoduje żadnych dolegliwości jak do tej pory zwykła kawa! Dziękuję ze smakiem za dobrą poradę 🙂

 5. Karola napisał(a):

  Zawsze jak wypiję mocną kawę to mam tak palącą zgagę, że nie mogę wytrzymać. Z pewnością zastosuję się do rad, bo uwielbiam pić kawę 🙂

Skomentuj