Dieta dla mózgu – sprawdź, co jedzą inteligentni!

Dieta dla mózgu jest możliwa? Oczywiście! Aby ludzki mózg mógł prawidłowo funkcjonować potrzeba dostarczania mu odpowiedniej dawki energii. Zapewnić możemy ją stosując odpowiednią dietę, bogatą w witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Powinna ona być bogata w węglowodany, tłuszcze i proteiny. Brak któregoś z tych składników przyczynia się do spadku koncentracji i złego samopoczucia.

Dieta dla mózgu – jakie witaminy i minerały powinna zawierać?

  • Witaminy z grupy B wspierają pracę układu nerwowego. Tiamina pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, witamina B2 i B3 zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. Kwas pantotenowy (witamina B5) pomaga utrzymać sprawność umysłową na optymalnym poziomie. Oprócz tego odpowiada za syntezę i metabolizm hormonów steroidowych, witaminy D oraz neuroprzekaźników. Witamina B6 dodatkowo wspiera odporność.

Witaminy z grupy B znajdują się np. w: pieczywie pełnoziarnistym,tuńczyku, wątrobie,fasoli, grochu, soi,nasionach słonecznika,orzechach,jajkach.

  • Lecytyna wchodzi często w skład preparatów wzmacniających pamięć. Jest substancją, która znajduje się we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Jej działanie jest wszechstronne – wspomaga ona przemianę materii, wzmacnia włosy i paznokcie, wspiera także koncentrację. Dostarcza choliny, która z kolei jest niezbędna do produkcji acetylocholiny (neuroprzekaźnika).

Lecytyna obecna jest np. w: kiełkach pszenicy, żółtku jajka, rzepaku, soi, orzeszkach ziemnych, orzechach włoskich.

  • Magnez w połączeniu z wapniem ułatwia przepływ impulsów nerwowo-mięśniowych. Dodatkowo nie pozwala dostać się ciężkim metalom, które mogą trwale uszkodzić mózg. Niestety, ludzie często cierpią na niedobory magnezu, ponieważ zostaje on wypłukany przez kawę, alkohol lub inne używki.

Magnez znajduje się m.in w: kakao, nasionach słonecznika, migdałach, gorzkiej czekoladzie.

  • Potas –  to pierwiastek, który odpowiada głównie za gospodarkę wodną organizmu człowieka. Ponadto wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, dotlenienie mózgu oraz regulację czynności nerwowych i pracy mięśni. Jego niedobór wywołuje spadek koncentracji, senność i osłabienie.

Źródłem potasu są:melony, pomidory, banany, ziemniaki, brzoskwinie, nektarynki.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.