Sprawdź, których części owoców i warzyw nie wolno Ci jeść!

Faktem jest, że owoce i warzywa są źródłem mnóstwa naturalnych witamin i każda poprawnie zbilansowana dieta powinna je uwzględniać w menu. Nie bez powodu też produkty te zostały wzięte pod uwagę i zajęły ważne miejsce w nowej piramidzie żywienia. Jednak niektóre części owoców i warzyw są niejadalne. Nie powinno spożywać się ich w całości, ponieważ niektóre ich części po zjedzeniu mogą wywołać przykre dolegliwości. Sprawdź poniżej, których części owoców i warzyw nie wolno jeść!Ziemniaki – nadają się do spożycia dopóki nie wypuszczą pędów po długotrwałym przechowywaniu w spiżarni. Dlaczego? Ponieważ w pędach, liściach i łodygach rośliny znajduje się toksyczny związek o nazwie solanina.

Fasola czerwona – uzupełnia dietę w cenny błonnik, ale zjedzona na surowo staje się szkodliwa. Znajduje się w niej szkodliwa trucizna-lektyna.

Pomidory– w liściach pomidorowych oprócz tego, że znajduje się solanina (podobnie jak w ziemniakach), zawierają one także tomatynę, czyli substancję, która może poważnie podrażnić żołądek. Unikaj liści pomidorów, nie używaj ich nawet do dekoracji!

Bakłażan – przypadkowo zjedzone liście lub łodyga warzywa mogą wywołać zatrucie pokarmowe, ponieważ również zawierają solaninę. Pamiętaj, że do spożycia nadają się jedynie fioletowe części.

Maniok – sok z manioka znajdujący się w liściach i korzeniach zawiera szkodliwe cyjanki, które mogą wywołać podrażnienia żołądka, a nawet problemy neurologiczne i drgawki. Natomiast gotowa skrobia z korzenia manioka, czyli mąka z tapioki idealnie sprawdzi się w kuchni.

Czarny bez – to bogate źródło witaminy C. Chcąc przyrządzić sok z owoców (do kupienia tutaj) lub kwiatów, należy poddać je obróbce termicznej, aby pozbyć się szkodliwego cyjanku z ich składu. Pod żadnym pozorem nie próbuj wykorzystywać liści, ani korzeni czarnego bzu, gdyż zawierają one wiele substancji toksycznych.

Rabarbar– idealnie sprawdzi się w roli składnika letnich ciast i deserów. Sięgając po niego trzeba jednak pamiętać, że do spożycia nadają się tylko łodygi, zaś liście, w których zawarty jest kwas szczawiowy, po spożyciu mogą wywołać silne zatrucie pokarmowe.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.